Kako skleniti pogodbo v Sloveniji, ki bo veljala tudi na Hrvaškem ali kakšni drugi državi članici EU

Že vse od leta 2004 velja Uredba 805/2004 o uvedbi evropskega naloga za izvršbo nespornih zahtevkov. Ta Uredba ima primarni namen olajšati izvršbo za tako imenovane nesporne zahtevke, kjer dolžnik ne ugovarja sodni izvršbi. Enako velja za izvršljive listine, kjer je bilo dano dolžnikovo soglasje k izvršljivost. V teh primerih gre za izvršilne naslove, kjer je dolžnik izrecno soglašal z izvršljivostjo naslova ali pa je bil izvršilni naslov izdan zaradi dolžnikove pasivnosti. Med te spada tudi pogodba v obliki notarskega zapisa. 

Sep,17 2021

Že vse od leta 2004 velja Uredba 805/2004 o uvedbi evropskega naloga za izvršbo nespornih zahtevkov. Ta Uredba ima primarni namen olajšati izvršbo za tako imenovane nesporne zahtevke, kjer dolžnik ne ugovarja sodni izvršbi. Enako velja za izvršljive listine, kjer je bilo dano dolžnikovo soglasje k izvršljivost. V teh primerih gre za izvršilne naslove, kjer je dolžnik izrecno soglašal z izvršljivostjo naslova ali pa je bil izvršilni naslov izdan zaradi dolžnikove pasivnosti.[1] Med te spada tudi pogodba v obliki notarskega zapisa.

Temeljno načelo delovanja Uredbe 805/2004 je, da pristojno nacionalno sodišče za primerno sodno odločbo ali izvršljivo listino, ki vsebuje nesporni zahtevek, izpolni poseben standariziran obrazec potrdila, ki izkazuje, da so izpolnjeni vsi pogoji iz uredbe. Takšno potrdilo potrjuje izvršilni naslov kot evropski nalog za izvršbo in omogoča izvršitev v drugih članic Evropske Unije (z izjemo Danske).[2]

Vendar pa evropsko potrdilo o izvršljivosti ne velja samo za sodbe in sodna pisanja, temveč tudi za javne listine, ki jih sestavi notar. Dejansko je evropsko potrdilo uporabno za vse javne pravne dokumente, pri katerih gre za nesporne zahtevke, ki so jih po začetku veljavnosti uredbe izdala, sestavila ali overila sodišča ali drugi organi države članice izvora. Ta evropska potrdila je potem mogoče izvršiti v drugi državi članici, pri čemer v tej drugi državi članici organi ne morejo več preverjati zavrnitvenih razlogov ali pridržka javnega reda.[3] Uredba 805/2004 je s tem uvedla domnevo mednarodnega zaupanja med državami članicami glede pravosodnega sistema oziroma da so si pravni redi med seboj enakovredni in da ponovno preverjanje tujih izvršilnih naslovov ni več potrebno.

Do nedavnega se je ta pravna podlaga množično uporabljala predvsem za izvršbe oziroma za denarne zahtevke, kadar sta stranki prihajali iz različnih držav članic. O tem smo na naših spletnih straneh pisali v članku: https://fegus.si/studije-in-razmisljanja/izterjava-dolgov-v-avstriji.

Sedaj pa se je v praksi potrdilo, da je mogoče z uporabo Uredbe 805/2004 pripraviti pogodbo civilnega prava, ki je izvršljiva v tujini, v drugi državi članici. Stranke lahko tako v eni državi članici sklenejo prodajno pogodbo, darilno pogodbo, pogodbo o dosmrtnem preživljanju, preužitkarsko pogodbo ali izročilno pogodbo, in če so izpolnjeni vsi pogoji po Uredbi 805/2004, jo bodo organi v drugih državah članicah, kjer bi naj pogodba imela pravne učinke, morali upoštevati.

Konkretni primer v zadnjem času je bil s področja izročilne pogodbe. Družina, ki je potrebovala pravno pomoč, je določeno premoženje med seboj razdelila tako, da sta prevzemnika s strani izročitelja pridobila nepremičnino na Hrvaškem. Po slovenskem obligacijskem pravu in pravilih, ki ureja notariat, mora biti izročilna pogodba sklenjena v obliki notarskega zapisa. Pogodba je vsebovala vse potrebne zemljiškoknjižne podatke, kakor jih predvideva hrvaška zemljiška knjiga, za razpolagalni pravni posel, s katerim je izročitelj prenesel lastninsko pravico na prevzemnika.

Glede na to, da je bila izročilna pogodba sklenjena v obliki notarskega zapisa, da jo je torej sestavil organ, ki izvaja javno službo, da sta pri pogodbi sodelovala tako izročitelj kot ˝upnik˝ in prevzemnika kot ˝dolžnika˝, da med njimi ni bila sporna izvršljivost oziroma, da so vsi trije delovali po principu aktivnega nespornega zahtevka, je bilo potrebno pri notarju dobiti evropsko potrdilo o izvršljivosti, sam notarski zapis je bilo potrebno prevesti v hrvaški jezik po hrvaškem sodno zapriseženem tolmaču, nakar je hrvaški notar na podlagi predloženih listin podal predlog za vpis spremembe lastninske pravice pri nepremičninah, ki so bile na Hrvaškem in so bile predmet pogodbe.

Praksa, ki jo omogoča Uredba 805/2004, bo bistveno poenostavila in pospešila pravne posle, ki bomo imeli mednarodne posledice. Če bo namreč mogoče skleniti določeno pogodbo v Sloveniji in bo veljala v drugi državi članici, se bodo ljudje bistveno pogosteje odločali za tovrstne pravne storitve, saj bodo imeli večji občutek pravne varnosti, glede na to, da bodo vse uredili v matični državi pred organi, ki jim bodo pojasnili vsebino pogodbe in posledice v njihovem maternem jeziku.

 

[2] Mednarodno zasebno pravo Evropske Unije, dr. Tomaž Keresteš, str. 288.

[3] Mednarodno zasebno pravo Evropske Unije, dr. Tomaž Keresteš, str. 293.

Želim pravni nasvet
0{{step+1}}.
Odvetniška pisarna mag. Primož Feguš zagotavlja uspešno in stroškovno učinkovito podporo strankam, ki iščejo pravno pomoč. Za zagotovitev takšne podpore strankam, pravni strokovnjaki naše odvetniške pisarne redno spremljamo spremembe obstoječe zakonodaje ter nastajanje nove zakonodaje, se seznanjamo s sodno prakso po slovenskih sodiščih, upoštevamo uvajanje informacijskih sistemov v pravno sfero, ter se stalno izobražujemo.
Odvetniška pisarna mag. Primož Feguš zagotavlja uspešno in stroškovno učinkovito podporo strankam, ki iščejo pravno pomoč. Za zagotovitev takšne podpore strankam, pravni strokovnjaki naše odvetniške pisarne redno spremljamo spremembe obstoječe zakonodaje ter nastajanje nove zakonodaje, se seznanjamo s sodno prakso po slovenskih sodiščih, upoštevamo uvajanje informacijskih sistemov v pravno sfero, ter se stalno izobražujemo.
Odvetniška pisarna mag. Primož Feguš zagotavlja uspešno in stroškovno učinkovito podporo strankam, ki iščejo pravno pomoč. Za zagotovitev takšne podpore strankam, pravni strokovnjaki naše odvetniške pisarne redno spremljamo spremembe obstoječe zakonodaje ter nastajanje nove zakonodaje, se seznanjamo s sodno prakso po slovenskih sodiščih, upoštevamo uvajanje informacijskih sistemov v pravno sfero, ter se stalno izobražujemo.
Hvala vam za zaupanje
Kontaktirali vas bomo v kratkem

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drivegreen