Z novelo ZIZ-L je bila v mesecu marcu 2018 sprejeta dolgo pričakovana novost izvršilnega postopka, tj. uvedba elektronske javne dražbe, pri čemer je bilo zaradi neustreznosti tehničnih pogojev dejansko izvajanje javne dražbe preko spleta omogočeno šele z dnem 1. 2. 2021. Gre za novost, s katero se je Slovenija pridružila številnim evropskim državam, ki imajo spletno dražbo že urejeno. Ena takih dražb, kot prisilna prodaja v stečajnem postopku nad družbo Primorje d.d., bo na portalu eBorza potekala tudi v prihodnjih mesecih.
Stečajni upravitelj Primorje d.d. je objavil razpis prvih javnih dražb nepremičnin v počitniškem naselju Stara Gavza na Cresu, Hrvaška. Dražbe 38 počitniških hiš bodo potekale v obdobju med 24. 11. 2021 in 19. 1. 2022, in sicer kot spletne dražbe v sistemu eBorza na podlagi spremenjenih pravil Zakona o izvršbi in zavarovanju (Ur. l. RS, št. 36/2021; v nadaljevanju ZIZ).
Pravila ZIZ določajo, da uporabnik po prijavi in plačilu varščine prejme enolični znak s katerim anonimno sodeluje na dražbi, ki se začne samodejno, ko nastopi čas, določen za njen začetek. Med dražbo lahko uporabnik prostovoljno viša svojo ponudbo, na katero je vezan vse dokler ni dana višja ponudba drugega.
Po koncu dražbe se dražitelju, ki je ponudil najvišjo ceno nepremičnina domakne, o čemer sodišče izda sklep, ki ga vroči vsem udeležencem dražbe. Po tako izdanem sklepu o domiku in po položitvi kupnine tistega, kateremu je nepremičnina domaknjena, izda sodišče nadaljnji sklep, da se nepremičnina izroči kupcu, po pravnomočnosti sklepa pa se kupec lahko vpiše v zemljiško knjigo kot lastnik.
Tudi uvodoma omenjene dražbe, na katere se je v sistemu eBorza že možno prijaviti, bodo potekale v okvirih določb ZIZ, sicer z nekoliko prilagojenimi pravili. Vsakdo, ki želi na dražbi sodelovati, pa se mora nanjo prijaviti do poteka časa za prijavo, ki je objavljen ob objavi dražbe v sistemu eBorza na spletnem naslovu https://www.eborza.si/ in najkasneje zadnji delovni dan pred njenim začetkom plačati varščino, ki se v primeru uspeha in sklenitve prodajne pogodbe šteje za aro, v primeru neuspeha pa se udeležencu vrne.
V kolikor bo dražitelj želel sodelovati pri več dražbah omenjenih počitniških hiš, bo moral varščino vplačati za vsako dražbo posebej, saj pri elektronskih dražbah velja pravilo, da t.i. plavajoča varščina, ko bi posamezni dražitelj z vplačilom ene varščine lahko sodeloval pri več dražbah, ni mogoča.
V primerih elektronskih dražb se je potrebno pripraviti nekoliko drugače kot so bile stranke vajene do sedaj, zato predlagamo posvet s strokovnjakom, ki že ima izkušnje z elektronskimi dražbami.