Dne 16.12.2020 bomo pravni strokovnjaki odvetniške pisarne Feguš, v okviru vseslovenskega projekta, ki ga organizira Odvetniška zbornica Slovenija, sodelovali pri nudenju odvetniške pravne pomoči Pro Bono, s čimer želimo odvetniške storitve še bolj približati ljudem. Navedenega dne bomo nudili Pro bono pravne nasvete strankam, ki nas bodo poklicali na št. 03 490 12 00 ali nam pisali preko elektronske pošte odvetnik@fegus.si. Organizacija Dneva Pro Bono bo, zaradi izrednih razmer, ki jih je povzročil koronavirus,potekala na tak način, in ne kot običajno v obliki sestankov v pisarni.
Odvetniška zbornica Slovenije praznuje dan 19. december, kot izredno pomemben datum v 151-letni zgodovini naše zbornice, ki je takrat postala nacionalna odvetniškega zbornica. Po razpadu Avstroogrske monarhije je bila 31. oktobra 1918 sestavljena Narodna vlada države Srbov, Hrvatov in Slovencev. Poverjenik za pravosodje dr. Vladimir Ravnikar je dne 19. decembra 1918 izdal naredbo, da se »okoliš Odvetniške zbornice Kranjske razširi na vse ozemlje Narodne Vlade SHS v Ljubljani« in da so se vsi odvetniki, ki so bili do sedaj vpisani pri Odvetniški zbornici v Celovcu in pri Odvetniški zbornici v Gradcu dolžni izbrisati iz teh dveh zbornic in se vpisati v imenik odvetnikov pri Odvetniški zbornici v Ljubljani. V kolikor tega ne bi storili v enem mesecu od izdaje te naredbe, »poslej ne bi imeli pravice izvrševati odvetništvo in zastopati strank pri sodiščih in drugih oblastvih na ozemlju v območju Narodne vlade SHS v Ljubljani«.
Odvetniška zbornica Slovenije želi ta dan obeležiti slovesno in istočasno tudi koristno. Zavedajoč se težkih ekonomskih in socialnih razmer, v katerih se je – tako kot večina drugih evropskih - znašla tudi naša država, zavedajoč se vse slabših gmotnih razmer, v katerih živijo naši državljani, smo se slovenski odvetniki odločili, da bomo tega dne nudili po vseh večjih slovenskih krajih Pro Bono pravno pomoč, pri čemer želimo pomagati predvsem tistim, ki so najbolj pomoči potrebnim in ki si zaradi pomanjkanja denarja ne upajo prestopiti praga naših pisarn.
Ob tej priložnosti se naj opozori, da velika večina članov OZS deluje v skladu s Kodeksom odvetniške poklicne etike, ki v 42. členu določa, da je zastopanje in obramba socialno šibkih običajna in častna naloga odvetnikov pri opravljanju odvetniškega poklica. Ker člani OZS dejansko vsakodnevno pomagajo ljudem, ne da bi jim zaračunali svoje storitve, predlagani Dan odvetniške pravne pomoči Pro Bono ne pomeni »odpustka«, ki naj nadomesti celoletno pripravljenost odvetnikov za tovrstno delovanje v skladu s citiranim 42. členom kodeksa, temveč gre za poseben dodaten in zgolj takemu delovanju namenjen dan, na katerem bo veliko število odvetnikov po celi državi hkrati in organizirano nudilo strankam brezplačno (pro bono) pravno pomoč.
Pripomniti je potrebno, da so nekdaj (pred osamosvojitvijo) brezplačno pravno pomoč državljanom nudili na vseh sodiščih (občinskih in okrožnih za kazenske in civilne zadeve, na delovnih sodiščih za delovne spore) in tudi pri pravobranilcih, kljub temu, da je bilo takrat neprimerno manj pravnikov, sodnikov, pravobranilcev itd., kot jih je danes. Država je tako pravno pomoč nadomestila s sedanjim sistemom brezplačne pravne pomoči.[1]